Biuro parafialne

Godziny otwarcia biura: 

Poniedziałek, Środa, Piątek
od 9:00 AM do 2:00 PM

 

Porządek Mszy św.

Poniedziałek, Środa, Czwartek:

7:30 AM (angielska)

Wtorek:
7:00 PM (polska)*
*Nowenna do św. Józefa
15 minut przed Mszą św.

Piątek:
7:00 PM (polska)**
**Nabożeństwo
do Miłosierdzia Bożego 
po Mszy św. wieczornej

Pierwszy Piątek:
7:30 AM (angielska)
7:00 PM (polska)

Sobota:
7:30 AM (angielska)
5:30 PM  wigilia niedzieli (angielska)

Niedziela:
9:30 AM (angielska)
11:00 AM (polska)

Wielki Post

b_200_150_16777215_00_images_Roznezdjecia_lent.jpgZa kilka dni będziemy obchodzić Środę Popielcową, dzień który oficjalnie rozpoczyna okres Wielkiego Postu w Kościele Katolickim. W momencie kiedy nasze głowy posypane zostają popiołem automatycznie pojawia się myśl, że za 40 dni będziemy świętować Wielkanoc. Czym jest Wielki Post? Dlaczego ta tradycja ma tak duże znaczenie w naszym Kościele?
Czas Wielkiego Postu możemy porównać do swego rodzaju podróży, do której musimy się odpowiednio przygotować. Należy zaplanować trasę, którą ruszymy jak również zgromadzić wszelki potrzebny sprzęt i prowiant, aby nasza wyprawa zakończyła się sukcesem. Przygotowania do naszej wielkopostnej podróży należy rozpocząć od obserwacji, dokładnego przyjrzenia się naszym sercom i duszom, wzywając Ducha Świętego i zadając sobie kilka ważnych pytań. Pytania te pomogą nam zrozumieć na jakim etapie rozwoju duchowego obecnie się znajdujemy i nad którymi aspektami naszej wiary musimy popracować.
1. Jakie grzechy ciągle powtarzają się w naszej spowiedzi? Spowiedź jest dla nas powszechnie dostępnym sakramentem bez względu na to co zrobimy, albo ile razy się czegoś złego dopuścimy, ale należy pamiętać, że postawienie poprawy zobowiązuje nas do podjęcia wysiłku, aby więcej tego grzechu nie popełniać. Jeśli zauważymy, że notorycznie powtarzamy ten sam grzech to jest to sygnał do tego aby poważnie się nad tą słabością zastanowić i ją wyeliminować.
2. Które praktyki duchowe sprawiają nam najwięcej trudności? Czy jest to wstrzemięźliwość, wstawanie rano aby uczestniczyć we mszy świętej bo chcemy dłużej pospać, codzienny pacierz lub odmawianie różańca? Oprócz fizycznego umartwienia, które podejmujemy w czasie Wielkiego Postu, musimy je również niejako uzupełnić komponentem duchowym.
3. Co skłania nas do grzechu? To pytanie odnosi się w pewnym stopniu do pytania pierwszego ponieważ kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, które grzechy popełniamy notorycznie, mamy możliwość przyjrzenia się temu co tak naprawdę skłania nas do tych złych nawyków. Takimi prowokatorami mogą być inne osoby lub okoliczności, smakołyki lub rozrywki, które przyczyniają się do tego, że popadamy w grzech i właśnie to wszystko musimy usunąć z naszego życia.
4. Jakie wady charakteru hamują nasz rozwój duchowy? Jesteśmy ludźmi i wszyscy mamy jakieś wady z którymi się zmagamy. Które z tych wad pozwalają na to aby w nasze serca wkradało się uczucie zniechęcenia, słabości i rozpaczy, co z kolei czyni nas podatnymi na uleganie pokusie i grzechowi. To właśnie tutaj ważną rolę odgrywają fizyczne umartwienia wielkopostne. Ćwicząc wstrzemięźliwość od wszelkiego rodzaju pokarmów, przyjemności i wygód przejmujemy kontrolę nad naszymi ciałami i przyzwyczajeniami. Samokontrola nad naszym ciałem i złymi nawykami pozwala nam skuteczniej bronić się i stawiać opór grzechowi kiedy zbliża się jak ryczący lew.
To niezwykle ważne aby szczerze przyjrzeć się sobie samemu i z Bożą Łaską dojść do setna problemu i znaleźć odpowiedź na powyższe pytania. Musimy nawrócić nasze serca, abyśmy byli prawdziwie gotowi na Triduum Paschalne. Głównym celem Wielkiego Postu jest nawrócenie, jest przemiana. Nie chcemy być tacy sami po upływie Wielkiego Postu, bo to podważa cały jego sens. Pragniemy być bardziej podobni do Chrystusa oraz bardziej Go kochać. To ogromne przedsięwzięcie, ale nie bójmy się go podjąć. Istnieje wiele katolickich źródeł informacyjnych, które mogą nam pomóc uczynić naszą podróż wielkopostną jeszcze bardziej owocną (relevant radio.com, ewtn.com, catholic answers.com)
Nie czekajmy do Środy Popielcowej, aby w ostatniej chwili zdecydować z czego zrezygnujemy na okres Wielkiego Postu. Ostatecznie nasze przygotowanie ma za zadanie przemienić nasze serca i nawrócić nasze serca ,abyśmy byli gotowi na Triduum Wielkanocne: na Mękę, Śmierć, oraz Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa.

St. Joseph ChurchSt. Joseph's Church
(założony w 1909)
460 Hudson Street
Hackensack, NJ 07601
Telefon: (201) 440-3224
Fax: (201) 641-8685
stjoseph10@verizon.net